12. Q12
Save videos to My Cheatsheet for later, for easy studying.
Video Solution
Q1
Q2
Q3
L1
L2
L3
Similar Question 1
<p>Company A clears driveways in the winter to make some extra money. He charges $15/h. Company B Snow Removal charges $150 for the season.</p><p>a) Write an equation for the amount Company A charges to clear a driveway for the season.</p><p>b) Write an equation for Company B Snow Removal.</p><p>c) What is the intersection point of the two linear equations?</p>
Similar Question 2
<p>Trever Goetz is a salesperson who is paid a monthly salary of $500 plus a 2% commission on sales. How much must Mr. Goetz sell to earn $2000 this month?</p>
Similar Question 3
<p>A phone company offers two options. The first plan is an unlimited calling plan for $34.95 a month. The second plan is a $20.95 monthly free plus $0.04 a minute for call time.</p><p>a) When is the unlimited plan a better deal?</p><p>b) Graph the situation to confirm your answer from part a).</p>
Similar Questions
Learning Path
L1 Quick Intro to Factoring Trinomial with Leading a
L2 Introduction to Factoring ax^2+bx+c
L3 Factoring ax^2+bx+c, ex1
Now You Try
<p>Video Store 1 rents a game machine for $10 and video games for $<code class='latex inline'>3</code> each. Video Store <code class='latex inline'>2</code> rents a game machine for $<code class='latex inline'>7</code> and video games for $<code class='latex inline'>4</code> each.</p><p>a) Write a linear equation to represent the total cost of renting a game machine and some video games from Video Store 1.</p><p>b) Write a linear equation to represent the total cost of renting a game machine and some video games from Video Store 2.</p><p>c ) Find the point of intersection of the two lines from parts a) and b).</p><p>d) Explain what the point of intersection represents in this context.</p>
<p>Marcel has <code class='latex inline'>\$40</code> to spend on amusement park rides. Tickets cost <code class='latex inline'>\$1.50</code> without a special membership pass, or <code class='latex inline'>\$1.25</code> with a membership pass. A membership pass costs <code class='latex inline'>\$5.00</code>. Should Marcel buy a membership pass? How many more or less number of rides can Marcel go on with membership pass?</p>
<p>A hockey team has <code class='latex inline'>\$700</code> to buy new jerseys. Ice-wear, a jersey supplier, charges $50 per jersey. How many new jerseys can the team buy?</p>
<p>Josie wants to buy Internet access. One service provider charges a flat rate of <code class='latex inline'>\$34.95</code>/month. A second charges <code class='latex inline'>\$25</code>/month plus 33¢/h. For what number of hours per month should Josie choose the flat rate?</p>
<p>Allan has just obtained his flight instructor’s rating. He is offered three possible pay packages at a flight school.</p><p>I) a flat salary of <code class='latex inline'>\$25 000</code> per year.</p><p>II) <code class='latex inline'>\$ 40/h</code> of instruction for a maximum of 25 h/week for 50 weeks.</p><p>III) <code class='latex inline'>\$300/week</code> for 50 weeks plus <code class='latex inline'>\$25/h</code> of instruction for maximum of 25/h week</p><p>For how many hours of instruction of each week, should Allan take option II?</p>
<p>Trever Goetz is a salesperson who is paid a monthly salary of $500 plus a 2% commission on sales. How much must Mr. Goetz sell to earn $2000 this month?</p>
<p>Gina works for a clothing designer. She is paid $80/day plus $1.50 for each pair of jeans she makes. Dexter also works for the designer, but he makes $110/day and no extra money for finishing jeans.</p><p>a) Write an equation to represent the amount that Gina earns in 1 day. Graph the equation.</p><p>b) Write an equation to represent the amount that Dexter earns in 1 day. Graph this equation on the same grid as in part a].</p><p>c) How many pairs of jeans must Gina make in order to make as much in a day as Dexter?</p>
<p>A phone company offers two options. The first plan is an unlimited calling plan for $34.95 a month. The second plan is a $20.95 monthly free plus $0.04 a minute for call time.</p><p>a) When is the unlimited plan a better deal?</p><p>b) Graph the situation to confirm your answer from part a).</p>
<p>Candice and Dino operate computer repair services. For a service call, Candice charges $40 and Dino charges $50. In addition, they each charge an hourly rate. Candice charges $35/h, and Dino charges $30/h. One day, their charges for two service calls were the same. What did they charge and how long did each person work?</p>
<p>The Clarke family called two car rental agencies and were given the following information.</p><p>Cool Car Company will rent them a luxury car for $525 per week plus 20¢/km driven.</p><p>Classy Car Company will rent them the same type of car for $500 per week plus 30c/km driven.</p><p>a) Let C represent the total cost, in dollars, and d represent the distance, in kilometres, driven by the family. Write an equation to represent the cost to rent from Cool Car Company.</p><p>b) Write an equation to represent the cost to rent from Classy Car Company.</p><p>c) Draw a graph to find the distance for which the cost is the same.</p><p>d) Explain what your answer to part c) means in this context.</p>
<p>Company A clears driveways in the winter to make some extra money. He charges $15/h. Company B Snow Removal charges $150 for the season.</p><p>a) Write an equation for the amount Company A charges to clear a driveway for the season.</p><p>b) Write an equation for Company B Snow Removal.</p><p>c) What is the intersection point of the two linear equations?</p>
<p>Sophia had <code class='latex inline'> \$ 50 </code> she put into a savings account. If she saves <code class='latex inline'> \$ 15 </code> per week for one year, how much will she have saved altogether?</p><p>(A) <code class='latex inline'> \$ 50 </code> </p><p>(C) <code class='latex inline'> \$ 780 </code> </p><p>(B) <code class='latex inline'> \$ 65 </code> </p><p>(D) <code class='latex inline'> \$ 830 </code> </p>
<p>Erin joins a CD club. The first 10 CDs are free, but after that she pays <code class='latex inline'>\$15.95</code> for each CD she orders.</p> <ul> <li>Write an expression for the cost of <code class='latex inline'>x</code> CDs.</li> </ul>
<p>Nick has a baseball card collection. He is wondering about the future value of his rookie and big star cards.</p> <ul> <li><strong>Rookie Cards</strong>: Nick has 22 cards and all of its value today is <code class='latex inline'>\$15</code> and the deck&#39;s value increases <code class='latex inline'>\$3</code> per year.</li> <li><strong>Big Star Cards</strong> Nick has 18 cards and all of its value value today is <code class='latex inline'>\$12</code> and all the card deck&#39;s value increases <code class='latex inline'>\$2</code> per year.</li> </ul> <p>Use your answer from above to determine the combined value of the cards in 6 years.</p>
<p>In one city, taxi company A charges <code class='latex inline'>\$5</code> plus <code class='latex inline'>\$0.35/km</code> travelled. Taxi company B charges <code class='latex inline'>\$3.50</code> plus 50¢/km.</p><p>a. For what distance is the charge the same using either taxi company?</p><p>b. In what situations would you choose company A?</p>
<p>At a bake sale, pies cost <code class='latex inline'>\$7</code> each. One customer buys <code class='latex inline'>\$84</code> worth of pies. How man pies did the customer buy?</p>
<p>A hockey team has <code class='latex inline'>\$700</code> to buy new jerseys. Jersey supplier, Rink Rat, sells jerseys for <code class='latex inline'>\$40</code> each plus a <code class='latex inline'>\$75</code> logo design fee.</p><p>Which is an equation that models the number of jerseys the team can afford. </p>
<p>There are two wedding hall options for a wedding:</p> <ul> <li> Hall A: $5000 plus $75/guest </li> <li> Hall B: $7500 plus $50/guest</li> </ul> <p>a) Write an equation for the cost of Hall A.</p><p>b) Write an equation for the cost of Hall B.</p><p>c) What number of guests the hall charges are the same.</p><p>d) In what situation is Hall A less expensive than Hall B? Explain.</p>
<p>Lisa downloads music from the Music G site, which charges monthly membership fee plus an amount for each song downloaded. A three-month record of her activity on the site is shown.</p><img src="/qimages/1371" /><p>(a) Use two points from the table to determine the equation of the relationship between number of downloads and her monthly bill. </p><p>(b) Lisa&#39;s brother thinks she should change to Web W, which doesn&#39;t have a membership fee and charges <code class='latex inline'>\$0.95</code> per song. If Lisa download more than <code class='latex inline'>\$25</code>/month, she should switch the plan to Web W?</p>
<p>A hockey team has <code class='latex inline'>\$700</code> to buy new jerseys. Jersey supplier, Rink Rat, sells jerseys for <code class='latex inline'>\$40</code> each plus a <code class='latex inline'>\$75</code> logo design fee. How many jersey can the team afford from Rink Rat?</p>
<p>Nick has a baseball card collection. He is wondering about the future value of his rookie and big star cards.</p> <ul> <li><strong>Rookie Cards</strong>: Nick has 22 cards and all of its value today is <code class='latex inline'>\$15</code> and the deck&#39;s value increases <code class='latex inline'>\$3</code> per year.</li> <li><strong>Big Star Cards</strong> Nick has 18 cards and all of its value value today is <code class='latex inline'>\$12</code> and all the card deck&#39;s value increases <code class='latex inline'>\$2</code> per year.</li> </ul> <p> Write an expression that represents the combined value of these cards in <code class='latex inline'>y</code> years.</p>
<p>The local fall fair charges a flat fee for admission plus an additional cost for ride tickets. Last year, Kelsey purchased 15 tickets and spent a total of <code class='latex inline'>\$19.50</code>. His brother Quinn purchased 36 tickets and spent a total of <code class='latex inline'>\$30.00</code> at the fair.</p><p>a) Determine an equation to represent the relationship between the total amount of money spent and the number of tickets purchased.</p><p>b) A ride pass, which gives a person entrance to the part and unlimited use of the rides, cost <code class='latex inline'>\$21</code>. Write the equation for the relationship between the total amount spent on a ride pass and the number of rides it can be used for.</p><p>c) Last year, Erin used <code class='latex inline'>25</code> tickets at the fall fair. Should Erin purchase tickets again this year, or buy a ride pass? Explain.</p><p>d) Heather only likes the fun house, which requires one ticket. She went on this ride 10 times last year. How much money would Heather save by purchasing tickets instead of a ride pass?</p>
<p>Without graphing, tell whether the slope of a line that models each linear relationship is positive, negative, zero, or undefined. Then find the slope.</p><p>A babysitter earns <code class='latex inline'>\displaystyle \$ 9 </code> for <code class='latex inline'>\displaystyle 1 \mathrm{~h} </code> and <code class='latex inline'>\displaystyle \$ 36 </code> for <code class='latex inline'>\displaystyle 4 \mathrm{~h} </code>.</p>
How did you do?
I failed
I think I failed
I think I got it
I got it
Another question?
Found an error or missing video? We'll update it within the hour! 👉
Report it
Save videos to My Cheatsheet for later, for easy studying.