Lectures and Quick Notes(1.1)
Chapter
Chapter 1
Section
Lectures and Quick Notes(1.1
Purchase this Material for $0
You need to sign up or log in to purchase.
Subscribe for All Access
You need to sign up or log in to purchase.
Lectures and Notes 10 Videos

Section Introduction on Connecting English with Math & Graphing Lines

Buy to View
Section Intro

Converting Word into Algebra for the basic Operations

ex Convert the following into algebra to expressions:

  • "+": 4 more than a number \rightarrow x + 4, 4 + x
  • "-": 4 less than a number \rightarrow x - 4
  • "\times": Three "times" a number \rightarrow 3x
  • "of": Three of a number (3x) OR half of a number (\dfrac{1}{2}x)
Buy to View
3.57mins
Converting Word into Algebra for Sum Subtraction and Multiplication

Converting Words into Algebra Equation

A first example with percentage

ex 60\% of the school population is 300. What is the 100\% of the population?

Therefore, 500 is the population of the school.

Buy to View
1.51mins
Converting Words into Algebra Equation

Converting words into Equations

ex Find a number when subtracted by 4 it's the same as when the number has been increased by 3 and then halved.

Therefore, the number is 11.

Buy to View
2.10mins
Converting Words into Equations ex1

Word into Division

Typically here is what we do when we talk about division:

  • dividend รท divisor = quotient

ex The quotient of a number divided by 6 is 10 with a remainder of 4. What is the number?

Therefore, the number is 64.


ex 2 54 has x groups of 5 with a remainder of 4. What is value of x?

Therefore, x = 10.

Buy to View
Converting Division word programs into Algebra Expressions

Modelling Cost of items

Jim is looking to buy a mixture of two coffee beans in StarCoffee. There are two different types of roast: Pike and Blonde. Jim is going to spend a total of \$24 on coffee beans. The Pike roast cost \$8/kg and the Blonde roast cost \$6/kg.

(a) Write an equation to represent Jim's purchases.

Cost = 8x + 6y = 24

(b) Isolate the variable for the number of jellybeans in your equation.

x = \dfrac{12 - 3y}{4}

(c) If Jim bought 250 g of Pike, how many grams of Blonde did he buy?

If Jim bought 250 g of Pike, then he bought y = \dfrac{11}{3} grams of Blonde.

(d) If Jim bought 150 g Blonde, how many grams of Pike did he buy?

If Jim bought 150 g Blonde, then he bought 2.8875 grams of Pike.

Buy to View
4.24mins
Modelling Cost of items

Geometry Set Up Example

ex The length of a rectangle is 4 cm less than 3 times the width. The perimeter is 36 cm. Find the width and length.


Therefore, the width of the rectangle is 5.5 cm and the length of the rectangle is 12.5 cm.

Buy to View
2.50mins
Geometry Set Up Example

Consecutive Numbers

ex Two consecutive numbers add up to 55. What are the two numbers?

Therefore, the two numbers are 27 and 28.

Buy to View
1.47mins
Consecutive Numbers

Graphing Lines


ex Graph y = 2x - 1.


ex 2 Graph -\frac{2}{3}x + 5


ex 3 Graph 3x + 2y = 5

Buy to View
Graphing Lines

Intersection of Lines

ex Find the intersection point between the two lines below.

Therefore, the point of intersection is (\dfrac{28}{5}, \dfrac{9}{5}).

Buy to View
3.05mins
Intersection of Lines