Ch.10 Skills Bank
Textbook
6 Math Nelson
Chapter
Chapter 10
Section
Ch.10
Purchase this Material for $10
You need to sign up or log in to purchase.
Subscribe for All Access
You need to sign up or log in to purchase.
Solutions 34 Videos

To estimate 7.9 \div 4, Emily rounded 7.9 to 8.0. Show how to complete her estimate.

Buy to View
Q1

Estimate. Explain how you estimated one answer.

12.75 \div 6

Buy to View
Q2a

Estimate. Explain how you estimated one answer.

4.6 \div 8

Buy to View
Q2b

Estimate. Explain how you estimated one answer.

16.56 \div 6

Buy to View
Q2c

Estimate. Explain how you estimated one answer.

0.85 \div 7

Buy to View
Q2d

This rectangle has an area of 20.7 m^2. Estimate its width.

Buy to View
Q3

When Eric calculated 17.45 \div 3 on his calculator, he got this result.

5.816666667

Is his answer reasonable? Explain.

Buy to View
Q4

Brianna and her two friends bought a $26.99 music CD to share.

a) Estimate the cost of each person’s share.

b) Determine the cost of each person’s share. Use your calculator.

Buy to View
Q5

Determine each money amount. Use your calculator.

$1.75 divided five ways

Buy to View
Q6a

Determine each money amount. Use your calculator.

$1.58 divided six ways

Buy to View
Q6b

Determine each money amount. Use your calculator.

$40.57 divided eight ways

Buy to View
Q6c

A package of six small Metis flags costs $12.99.

a) Determine the price of one flag. Use your calculator.

b) Estimate to show that your answer is reasonable.

Buy to View
Q7

Calculate.

18.9 \div 9

Buy to View
Q8a

Calculate.

42.5 \div 5

Buy to View
Q8b

Calculate.

7.6 \div 4

Buy to View
Q8c

Calculate.

18.4 \div 2

Buy to View
Q8d

Calculate.

2.0 \div 5

Buy to View
Q8e

Calculate.

13.2 \div 6

Buy to View
Q8f

a) Estimate to check one quotient in Question 8. Show what you did.

b) Use multiplication to check another quotient in Question 8.

Buy to View
Q9

The perimeter of this regular hexagon is 9.0 m. What is the length of each side?

Buy to View
Q10

A rectangular park measuring 4.0 km by 4.6 km is divided into 8 equal sections. What is the area of each section?

Buy to View
Q11

Michelle and her friends run on treadmills at their community centre. They recorded the total times and distances they ran.

a) How far did each person run each hour? Show your work.

b) Use multiplication to check one answer from Part a). Show what you did.

c) Use estimation to check another answer from Part a). Show what you did.

Buy to View
Q12

Calculate. Use mental math.

52.5 \div 10=?

Buy to View
Q13a

Calculate. Use mental math.

415 \div 10

Buy to View
Q13b

Calculate. Use mental math.

7.8 \div 100 =?

Buy to View
Q13c

Calculate. Use mental math.

47.7 \div 100

Buy to View
Q13d

Calculate. Use mental math.

155 \div 1000 =?

Buy to View
Q13e

Calculate. Use mental math.

4230 \div 10 000

Buy to View
Q13f

A 4.0 L container of apple juice is poured equally into 10 smaller containers. How much juice is in each container?

Buy to View
Q14

a) Calculate 45 \div 10.

b) Explain how you can use your answer in Part a) to calculate 45 \div 100.

Buy to View
Q15

Shelby's bike wheels turn 10 000 times. If the bike travels 21 000 m, what is the distance around her wheels?

Buy to View
Q16

Laura subtracted 0.5 from her age, and divided that result by 3. The final answer was 4. How old is Laura?

Buy to View
Q17

The blue boxes are equal in mass. What is the mass of one blue box?

Buy to View
Q18

Erin received $40.00 for her birthday. She spent $7.50 for a movie ticket. Then she bought a bag of popcorn for herself and each of her three friends. Now she has $10.50 left. What is the cost of each bag of popcorn?

Buy to View
Q19