Chapter Test
Textbook
8 Math Nelson
Chapter
Chapter 8
Section
Chapter Test
Purchase this Material for $8
You need to sign up or log in to purchase.
Subscribe for All Access
You need to sign up or log in to purchase.
Solutions 21 Videos

Use the following graph to solve the equation 3n+7=52.

Buy to View
Q1

a) Create a table of values to represent this pattern.

b) Write an algebraic expression for the pattern rule.

c) Create an equation to determine the number of the figure with 161 counters.

d) Solve your equation using any method you wish.

Buy to View
Q2

Evaluate the expression 7a+8c, when a=12.25 and c=3.7.

Buy to View
Q3a

Evaluate the expression -7a+8c, when a=3 and c=-2.

Buy to View
Q3b

Solve each equation.

78=6x

Buy to View
Q4a

Solve each equation.

6n+5=41

Buy to View
Q4b

Solve each equation.

4m-11=45

Buy to View
Q4c

Solve each equation.

2t=208.5

Buy to View
Q4d

Determine each solution.

n-2=5

Buy to View
Q5a

Determine each solution.

x-6.1=12.2

Buy to View
Q5b

Determine each solution.

t+0.23=5.6

Buy to View
Q5c

Determine each solution.

1.68h=6.72

Buy to View
Q5d

Determine each solution.

6p+1=19

Buy to View
Q5e

Determine each solution.

25n-8.5=101.5

Buy to View
Q5f

Write an equation for each situation.

7.1 added to a number equals 10.3.

Buy to View
Q6a

Write an equation for each situation.

A number is multiplied by 6, and the result is 48.6.

Buy to View
Q6b

Write an equation for each situation.

When a number is added to itself, the result is 49.

Buy to View
Q6c

Write an equation for each situation.

A number is tripled, and 2.5 is added. The result is 83.5.

Buy to View
Q6d

Choose an appropriate variable for each situation. Then write and solve an equation.

If I doubled the money in my savings account, I would have $150.62.

Buy to View
Q7a

Choose an appropriate variable for each situation. Then write and solve an equation.

Three times the hourly wage plus $7.65 in tips equals $27.90.

Buy to View
Q7b

Create an equation for the following problem. Use your equation to solve the problem.

Ying bought a jacket and some socks. The jacket cost $39, and the socks cost $2.50 per pair. Ying's bill for these items totalled $51.50 before tax. How many pairs of socks did she buy?

Buy to View
Q8